Alta Carta   Alternatywa dla
kolekcjonera kart
   
Cel  Kontakt  Kto jest
Badania  Listę
Handel  Statystyki  NZP

Stany zachowania kart do gry

System oceny Alta Carta


Dla każdego kolekcjonera jest dość irytujące, kiedy podczas zakupu talii kart odnośnie stanu zachowania w opisie podane jest jedynie "w dobrym stanie" lub jeszcze gorzej "stan dobry jak na swój wiek". W niewielu przypadkach takie karty spełniają oczekiwania i jest bardzo prawdopodobne, iż kiedy już dokonamy zakupu możemy być mocno rozczarowani.

  • nowe fabrycznie zapakowane
  • nowe
  • nieużywane
  • malo używane
  • używane
  • mocno używane
  • zużyte
  • mocno zużyte

    Kategorie te pokazują przebiegający cykl życia kart do gry, kiedy były uzytkowane w normalny sposób zgodnie z przeznaczeniem. Inne usterki i braki musimy określić oddzielnie, bo nie mają one żadnego wplywu na podane powyżej kryteria. W szczególności zawsze trzeba dodać do generalnej oceny stanu zachowania kart następujące uszkodzenia :

  • zagięcia, rozdarcia
  • rysy
  • ubytki naroży
  • plamy
  • przebarwienia (zżółknięcia) pojedyńczych kart (lub wszystkich w talii) na skutek np. działania silnego nasłonecznienia
  • napisy lub rysunki naniesione piórem, długopisem lub innymi przyborami (np. ręcznie dopisane indeksy w narożach kart)
  • inne braki

    Karty są podzielone na trzy grupy stanów zachowania, do których należą : nowe, używane i zużyte. Wszystkie są dalej oddzielnie omówione. Dla jednoznacznego umieszczenia kart w klasyfikacji zastosowano oznaczenie kategorii głównych liczbami od 0 do 7.

    Podczas gdy grupa kart nowych nie ma żadnych stanów pośrednich, tak grupy kart używanych i zużytych można identyfikować po połowie punktu. Na przykład możemy określić stan kart jako " 3 - 4 ", gdy widzimy, że są one tylko trochę więcej niż lekko używane lecz przecież w dość dobrym stanie i nie powinny być jeszcze zaliczone do grupy kart używanych.

    Grupa - nowe

    0 - nowe fabrycznie zapakowane
    Zawsze gdy talia jest oryginalnie zapieczętowana (zapakowana w folię lub ma nienaruszoną plombę), to w takim przypadku nie ma dyskusji. Takie karty bezwzględnie zasługują na oznaczenie stanu jako " 0 " (nowe fabrycznie zapakowane), obojętnie w jakim stanie znajduje się opakowanie (stan opakowania musimy określić osobno).

    W grupie kart nowych konieczne jest jak najdokładniejsze obejrzenie wszystkich kart w talii z każdei strony. Kiedy żadna z kart nie ma nawet nieznacznych uszkodzeń (łącznie z brzegami kart i zaokrągleniami naroży), wtedy taką talię należy przypisać do kategorii " nowe.

    1 - nowe
    Tutaj umieszczamy karty, które były kupione jako rozpieczętowane. Kwalifikujemy je jako " 1 " (nowe) wtedy gdy nigdy nie były wyciągane z pudelka lub tylko na krótką chwilę dla obejrzenia albo by je zeskanować. Dotyczy to także kart zapieczętowanych, gdy plomba została uszkodzona.

    2 - nieużywane
    Kategoria kart nigdy nieużywanych do gry lecz pokazująca pierwsze ślady zużycia albo uszkodzeń. Wyróżnić tu możemy dwa aspekty : (1) Kiedy podczas oglądania powierzchni kart pod światło widzimy niewielkie zarysowania. (2) Gdy dokładnie obejrzymy strony kart w całej talii i stwierdzimy, że nie wszystkie karty są białe lecz niektóre lekko poszarzałe. W przypadku obu tych aspektów talie takie zaliczamy do kategorii " 2 ".

    Grupa - zużyte

    Zanim przyporządkujemy karty do grupy używanych, powinniśmy sprawdzić czy jednak nie należą do grupy zużytych. Często karty tracą pierwotny wygląd bez przejścia poprzez wszystkie stadia normalnego użytkowania. W zależności od jakości talii karty zużywają się wcześniej lub później. Niektóre karty o wysokiej jakości produkcji wydają się być nigdy nie zużyte, zaś inne pomimo tylko użycia niewiele razy wyglądają już jak zużyte. Zgodnie z naszą definicją karty są zużyte jeżeli farba druku została starta z powodu ocierania kart (tasowania, gry i /lub przesuwania).

    6 - zużyte
    Jedna lub kilka kart w talii ma widoczne pierwsze ślady utraty barw. Taką talię musimy zadeklarować jako " 6 " (zużyte).

    7 - mocno zużyte
    Większość lub wszystkie karty mają duże powierzchnie startych kolorów. Taki stan określamy jako " 7 ".

    Przykład utraty barwy (widoczny w kółku ze strzałką).

    Grupa - używane

    Wszystkie inne talie, które nie należą do grupy " nowe " albo " zużyte ", mają jedną z faz grupy " używanych ". W pierwszej kolejności dla wstępnego przyporządkowania oglądamy znowu karty z każdej strony (najlepiej w lekko rozsuniętej talii).

    3 - mało używane
    Tylko kilka kart ma lekkie uszkodzenia widoczne na brzegach kart. W takim przypadku kwalifikujemy talią jako " 3 " (mało używane).


    Pierwsze oznaki uszkodzeń widoczne na brzegach kart.

    4 - używane
    Większość lub wszystkie karty mają uszkodzenia. W szczególności kiedy wokół obrzeży widoczne są ciemne plamki brudu. Takie karty klasyfikujemy jako " 4 " (używane).


    Takie karty są używane.

    5 - mocno używane
    Obrzeża kart z każdej strony są praktycznie czarne od brudu. Gdy przyjrzymy się, powierzchniom kart, to są one również jednakowo zabrudzone. Nie ma tu żadnej wątpliwości by takie karty zaliczyć do kategorii " 5 " (mocno używane).


    Czarne boki kart wskazują, że talia jest mocno używana.